YAZ OKULLARI

Bir kültür değişim programı olan yaz okullarında çocuklar farklı kültürleri, ırkları, dilleri tanıma fırsatı bulur ve ayrıca bu farklı ırklardan edineceği  yeni arkadaşları ile dünyaya  olan bakış açısı genişler ve zenginleşir.

Çocukların sağlılıklı ve bilinçli bir birey olabilmesi için aile eğitiminin yanında,  kaliteli bir okulun eğitim ve programlarına katılması gerekir. Çocuğunuzun kendine güvenen, ufku açık, yabancı bir dile hakim olması, dünyayı bir bütün olarak görebilen, yaşadığı evrene, çevresine, ailesine, arkadaşlarına, başka kültürlere saygılı ve duyarlı bir BİREY olması çok önemlidir. Bu konularda siz elinizden galeni yapıyorsunuz, ancak çocuğunuzn bu yaşlarda bir çok şeyi de kendisinin deneyimlemesi gerekiyor. Ona özlemi, hasreti, şefkati, yuvanın sıcaklığını, anne-babanın değerini, öğrettiniz o da bunları uluslararası bir platformda paylaşmayı ve yalnız kaldığında yuva ve yurt özlemini öğrenecek.

Yurtdışındaki bir yaz okuluna katılmak onların ufkunu zenginleştirecek  ve daha bilinçli bir birey haline getirecektir çünkü kamp süresince bir yandan farklı ırkları ve farklı bir ülkeyi görürken bir yandan da kendini de tanıma fırsatı bulacak. Çünkü tek başına seyahat etmesi ona kendi sorumluluğunu almayı öğretecek, İngilizcek konuşmak durumunda kalacak yani iş başa düşecek.  En önemlisi kamptaki diğer yaşıtı yabancı çocuklarla arkadaşlık kuracak ve İngilizce pratik yapma imkanı elde edecek. Şimdiye kadar okuldan öğrenmiş olduğu gramer bilgisini konuşma ingilizcesiyle tamamlama imkanı elde edecek.

Yaz kamplarına katılmak onlara yeni hobiler elde etmeyi sağlayacak ata binmek, film stüdyolarını görmek, tenis oynamak, piyano çalmak gibi.

Türkiye’deki yatılı veya sadece gündüz devam eden yaz kamplarına bir alternatif olan yurtdışı yaz kampları sayesinde çocuklar yabancı dil eğitimi ve pratiği ile konuşma ingilizcesini geliştir ve böylece İngilizce konusunda kendine olan güveni artar. Küçük yaşta edineceği pratiği hiçbir zaman unutmayacaktır. Çünkü dili yerinde öğrenmek daha kolaydır.

Yaz kamplarında   7-17 yaş arasındaki öğrenciler sabah saatlerinde yabancı dil derslerine katılırlar. Öğleden sonraları ise birbirleriyle kaynaşıp aktif rol alabilecekleri çeşitli sosyal aktiviteler düzenlenir. Bu aktiviteler okuldan okula değişmekle beraber bulunulan bölgenin tarihi ve mimarisini görme, müzik, okuma, drama, sinema ve pek çok spor etkinliğinden oluşmaktadır. Gidilen bölgeye uygun olacak şekilde yüzme,  futbol,  tenis, basketbol, binicilik gibi pek çok spor dalı arasından tercih yapılabilir. Hafta sonlarında ise yakın şehirlere, eğlence parklarına, tarihi bölgelere geziler düzenlenir; barbekü partileri, piknikler yapılır.

Yurtdışında yaz okullarına giden öğrenciler yaş gruplarına göre yurtlarda veya gittikleri ülkenin dilini konuşan bir ailenin yanında kalırlar. Öğrenciler hangi konaklama türünde olursa olsun okul görevlileri tarafından sağlık, güvenlik ve endişe edilebilecek tüm diğer açılardan gözetim altında tutulurlar.

Yaz kamplarına Türkiye’den gruplar halinde gitmek mümkündür. Ancak verimli olanı öğrencilerin programa bireysel olarak katılmasıdır. Grup halinde gidildiğinde öğrenciler kendi dillerini konuşmaya devam edecek ve yeni arkadaşlar edinmeye çalışmayacaklardır bu yüzden de İngilizce yerine Türkçe konuşacaktır.

Tek başına giden öğrenciler ise değişik ülkelerden kendi yaşıtları olan pek çok yeni arkadaş edinir ve yabancı dil pratiği yaparlar.

 

Bir cevap yazın