Sipariş ve Yükseltmeler

Online siparişimi telefonla rezerve edebilir miyim?

Ürünlerimizin satın alım sürecinde karşılaşabileceğiniz tüm sorunlar için destek sağlıyoruz. Mağaza için doğrudan telefon üzerinden sipariş rezervasyonu yapmıyoruz. Siparişler, çevrimiçi mağazamızdan ve ortaklarımız ve bayilerimiz aracılığıyla satın alınabilir.Sepetime bir ürün ekledim, ancak bir sonraki sayfaya geçtiğimde sepetim boş kalıyor.

Bu genellikle yerel tarayıcıdaki bir önbelleğe alma sorunundan kaynaklanır. Lütfen çerezlerinizi ve önbelleğinizi silin ve tekrar deneyin.Satın alırken bir sistem hatası alıyorum

Öncelikle tarayıcınızdaki yerel önbelleğinizi ve çerezlerinizi silmeyi deneyin. Hala bir hata oluşursa:

  • Oturum açın My VMware portal
  • Destek sekmesinin altındaki ‘Destek Al’ı tıklayın.
  • ‘Ürün Lisanslama veya Hesap’ bölümünün altında ‘Diğer’ Ürün Kategorisini seçin ve ‘Destek İsteğine Devam Et’ düğmesini tıkladığınızda Destek İsteği oluşturulur

Yeni müşteriler için desktop-services@vmware.com adresinden bize ulaşın .Devlet veya Akademik müşteriyim, SKU satın alabilir miyim veya özel fiyatlandırma / indirimler alabilir miyim?

Akademik indirimler için lütfen web mağazamızdaki akademik sayfamızı ziyaret edin. Bölgeniz için bir tane varsa, mağaza ana sayfasında bir bağlantı sağlanır.

Vergi muafiyeti sertifikanız varsa, lütfen çevrimiçi sipariş numaranızla birlikte bir kopyasını vergi iadesi verilecek desktop-services@vmware.com adresine e-posta ile gönderin . Siparişinizi vermeden önce bunu yapamayız.

Bu web sitesinde temsil edilen ticari ürünler ve garantiler, hükümetimiz ve akademik ürünlerimiz ile sağlanan garantilerden farklı olabilir.

Devlet veya Akademik ürünler veya fiyatlandırma ile ilgili özel sorular için lütfen Yerel VMware satış ekibinizle veya İş Ortağı Bulucumuzu kullanarak yerel satıcınızla, distribütörünüzle veya danışmanınızla iletişime geçin.Büyük şirketler veya kurumlar için site lisansınız var mı?

Büyük hacimli alımlar ve kurumsal lisans sözleşmeleri için indirimler sunuyoruz. 50 veya daha fazla miktar için, lütfen yerel bir iş ortağı veya VMware Sales ile iletişim kurun .Bir müşteri adına ürün satın almak isteyen bir iş ortağıyım.

Şu anda bir iş ortağının, çevrimiçi mağaza aracılığıyla bir müşteri adına ürün satın alma olanağı sunmuyoruz. Sipariş verirken oluşturulan MyVMware hesabı son müşterinin adı olmalıdır.Kendi kendine yardım belgeleri ve ek destek satın almak istiyorum, ancak çevrimiçi mağazada bulamıyorum.

Kendi kendine yardım dokümantasyonuna ve desteğine VMware Destek web sitemizden ulaşabilirsiniz. Basılı belgeleri veya ek desteği satın almak için lütfen VMware Sales veya bir VMware yetkili satıcısına başvurun .VMware Workstation lisansımı Windows’tan Linux’a veya tam tersine değiştirebilir miyim?

Hayır. Her iki ürün de aynı güçlü özellikleri sağlar, ancak her biri üzerinde çalıştığı işletim sistemi için özel olarak tasarlanmıştır. Yükseltme sırasında lisansları platformlar arasında “değiştirmek” veya “aktarmak” mümkün değildir.Çevrimiçi tanıtımın süresi doldu. Yine de satın alabilir miyim?

Promosyonun sona erme tarihinden sonra promosyon satın almak mümkün değildir; ancak, bir sorun yaşıyorsanız lütfen desktop-services@vmware.com adresinden masaüstü hizmetleri destek departmanımızla iletişime geçin.

  • Oturum açın My VMware Portal
  • Destek sekmesinin altındaki ‘Destek Al’ı tıklayın
  • ‘Ürün Lisanslama veya Hesap’ bölümünün altında ‘Diğer’ Ürün Kategorisini seçin ve ‘Destek İsteğine Devam Et’ düğmesini tıkladığınızda Destek İsteği oluşturulur

Sipariş sürecinde destek almak üzere yeni müşteriler için lütfen desktop-services@vmware.com adresine e-posta gönderin .Yükseltme için uygun olup olmadığımı nasıl doğrularım?

VMware, çevrimiçi mağazamızdan Workstation, Fusion ve sınırlı vSphere ve vCloud yükseltmeleri de dahil olmak üzere sınırlı bir yükseltme seti satmaktadır.

Fusion ve VMWare İş İstasyonu yükseltmeleri için:

İş İstasyonu ve Fusion için mevcut lisanslarınız varsa, çevrimiçi mağazalarımızdan her ürün için yükseltmeyi satın alabilirsiniz.

VSphere ürün yükseltmeleri için: http://www.vmware.com/eu/support/vsphere/ adresinden
yükseltme hakkınızın olup olmadığını görmek için lütfen ürün destek sayfalarımızı ziyaret edin .Ses seviyesini yükseltmek istiyorum.

  • Oturum açın My VMware Portal
  • Destek sekmesinin altındaki ‘Destek Al’ı tıklayın
  • ‘Genel Sorgulama’ altında, Ürün Kategorisi ‘Satışlar’ı seçin ve’ Destek Talebine Devam Et’i tıklayın, Destek Talebi oluşturulacaktır

Aksi takdirde, lütfen Bize Ulaşın sayfasında görüntülenen yerel telefon numarasından bize ulaşın ve Müşteri Hizmetleri için ‘# 0’ seçeneğini seçin.MyVMware portalından yükseltme için lisansımı seçemiyorum.

Lütfen VMware’im içindeki Lisans anahtarlarını yükseltme konusuna bakın