Bu eğitimde, Ubuntu Desktop 18.04 VM’ye ve Mac ana bilgisayar işletim sistemine kopyalayıp yapıştırabilmeniz için VMware Fusion’ın nasıl yapılandırılacağı gösterilecektir.

VMware Fusion * , Mac bilgisayarınızda Mac işletim sistemiyle uğraşmadan birden fazla farklı işletim sistemi çalıştırmanıza izin veren bir masaüstü sanallaştırma uygulamasıdır.

Bir Ubuntu Masaüstü VM oluşturduktan sonra , Mac veya VM’ye nasıl dosya ve metin kopyalayıp yapıştırabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Bu talimatlar size nasıl yapılacağını gösterecektir.

1. Adım: Ubuntu Masaüstü 18.04’ü yükleyin

VMware Fusion * VM’nin nasıl oluşturulacağını ve Ubuntu Masaüstü’nün nasıl kurulacağını öğrenmek istiyorsanız , sunucu ISO yerine Ubuntu Masaüstü ISO’yu kullanarak bu öğreticideki adımları izleyin.

2. Adım: Kopyalama ve Yapıştırma’yı etkinleştirin

Bir kez VMware Fusion * VM oluşturulur ve Ubuntu Masaüstü yüklenir, aşağıdakileri yaparak kopyala ve yapıştır VM ayarlarında etkin olup olmadığını kontrol etmek gerekir:

  1. VM’yi kapatın.
  2. VMware Fusion * içindeki Ubuntu VM’ye sağ tıklayın, ardından Ayarlar’a tıklayın 
  3. İzolasyon’u tıklayın .
  4. Kontrol Sürükle ve Bırak Enable ve Kopyala etkinleştirme ve Yapıştır seçenekleri.

Sanal Makineyi tekrar açın ve sistemde oturum açın.

3. Adım: VMware Araçlarını Yükleme

İlk kez önyükleme yaptıktan sonra ekran çözünürlüğünün düşük olduğunu fark edebilir ve Mac’ten VM’ye kopyalayıp yapıştıramazsınız. Bunun nedeni VMware Tools kurmanız gerektiğidir. Terminali açıp aşağıdaki komutu çalıştırarak bunu yapabilirsiniz:

sudo apt install open-vm-tools-desktop

Kopyalayıp yapıştıramamanız gerekir. Hala çalışmıyorsa, VM’yi yeniden başlatmayı deneyin.