GENEL ÖĞRENCİ VİZESİ İNGİLTERE

Öğrenci vizesi ingiltere‘de yani Birleşik Krallık’da 6 aydan uzun süreli eğitim görmek isteyen tüm öğrenciler TIER 4(Genel Öğrenci Vizesi) vizesi alarak Birleşik Krallığa gidebilirler. TIER 4 vizesi ile Birleşik Krallıkta herhangi bir eğitim programına, yani İngilizce dil eğitimi, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, yüksek lisans, doktora, doktora sonrası araştırma ve sertifika programları gibi bir eğitim programına, 6 aydan uzun süreli kayıt yaparak devam edebilirsiniz.

01 Nisan 2009’da yürürlüğe giren TIER 4 vizesi ile puana dayalı olarak vize değerlendirmesi yapılmakta ve ön şartları yerine getiren öğrenciler Birleşik Krallıkta 6 aydan uzun süreli eğitim görebilme imkânına sahip olmaktalar.

Genel Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler (TIER 4)

1 – Pasaport

2 – Bulunduğunuz İngilizce seviyesini gösterir aşağıdaki sınav sonuç belgelerinden en az bir tanesi;
• IELTS: Tüm bölümlerinden en az 4,0
• TOEFL: Reading 8, Listening 13, Speaking 19, Writing 17
• PEARSON: Tüm bölümlerden en az 36
• TOEIC: Reading: 275, Listening: 275, Speaking: 120, Writing: 120
• PET: Tüm bölümlerden en az Borderline
• FCE, CAE, CPE, BEC: Tüm bölümlerden en az Weak

3 – İngiltere’deki eğitim, konaklama ve yaşam masraflarını karşılayabileceğinizi ıspatlamak için banka şubenizden alınmış orijinal hesap cüzdanı;
Banka hesabı, öğrencinin adına olabileceği gibi anne veya babasının adına da olabilir. Bankada gösterilecek mevduat, vize başvuru tarihinden en az 28 gün önce hesaba yatırılmış olmalı ve vize sonuçlanana kadar hesapta kalmalıdır. Hisse senedi veya fon hesapları kabul edilmemektedir. Sözkonusu hesap Sterlin, TL veya başka para birimleri cinsinden olabilir.
Hesapta bulunması gereken miktar aşağıdaki formüle göre hesaplanacaktır:
Londra’da eğitim alacak öğrenciler için:
Kurs süresi 9 aydan kısa ise;
Kurs ücreti + her ay için en az 800 Sterlin
Kurs süresi 9 aydan uzun ise;
Kurs ücreti + en az 7200 Sterlin Londra dışında eğitim alacak öğrenciler için:
Kurs süresi 9 aydan kısa ise;
Kurs ücreti + her ay için en az 600 Sterlin
Kurs süresi 9 aydan uzun ise;
Kurs ücreti + en az 5400 Sterlin
4 – Bankada gösterilen mevduat anne veya baba üzerineyse, hesap sahibinden alınacak, masraflarınızın söz konusu kişi tarafından karşılanacağını belirten sponsorluk mektubu
5- Ingiltere`deki okulunuz tarafından sağlancak CAS Mektubu (CERTIFICATE OF ACCEPTANCE FOR STUDIES)
6- Nüfus Müdürlüğü’nden alınacak Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve İngilizce tercümesi
Vukuatlı Nüfus Kayıt örneğinde anne, baba ve varsa kardeşler, eş, çocuklar görünmelidir
7. 2 adet vesikalik fotoğrafiniz
Fotoğraf son 6 ay içinde çekilmiş, 3,5×4,5 cm ebadında, arka fonu beyaz ve yüzünüz doğrudan fotoğraf makinesine bakar şekilde olmalı ve portre fotoğrafın %70’ini kapsamalıdır. Gözler açık, ağız kapalı olmalı, omzunuzun üst kısmı fotoğrafta görünmelidir.
8 – Vize ücreti: 765 TL

Not: Eğer devlet tarafından veya bir kurum tarafından başvuru sahibine burs verildiyse buna dair burs veren mercilerden detaylı bir konfirmasyon yazısı gerekli olacaktır.

Not: Başvuru formunuzla birlikte doğru belgeleri sunmalısınız. Doğru belgeleri sunmazsanız, sizinle konsolosluk sizinl irtibata geçmeyecek ve başvurunuzu geri çevirebilecekdir.

CAS Certificate of Acceptance For Studies
Birleşik Krallıkta Home-Office / UKBA onayı olan bir eğitim kurumundan aşağıda belirtilen hususlar dâhilinde verilecek kabul mektubudur ve size 30 puan almanızı sağlayacaktır. 30 puanı alabilmek için eğitim almayı planladığınız kurumun sadece Home-Office onayı olması yetmeyecektir. Home-Office onayı olmasının yanında, size vereceği CAS’da aşağıda belirtilen maddeleri eksiksiz olarak belirtilmelidir.

CAS Mektubunda yer alması gereken hususlar aşağıdaki gibi özetlenebilir;
• Öğrenci adayına dair kimlik bilgileri eksiksiz olmalıdır,
• Eğitim alınacak kuruma dair bilgiler eksiksiz olmalıdır,
• Eğitim alınacak kursun içeriğine dair bilgiler eksiksiz olmalıdır,
• Eğitim maliyetine ilişkin bilgiler eksiksiz sağlanmalıdır,
• Okulun öğrenci ile ilgili notları (kişiliğe, eğitime, mülakatlara vs ilişkin) bilgiler eksiksiz olmalıdır.

Not: Başvuru formunuza CAS referans numaranızı yazmalısınız – Kademe 4 sponsorunuz referans numarasını size verecektir; ve ayrıca CAS ı elde etmek için kullandığınız belgeleri de göndermelisiniz.
CAS, başvuru tarihinden 6 aydan daha eski olmamalıdır. Bu arada geçerli bir CAS mektubuna sahip olmak vize almayı garanti etmeyecektir çünkü başvuru sahibinin yine de bu kategoriye ilişkin tüm Göçmenlik Kurallarını karşıladığını kanıtlaması gerekecektir. Farklı lisanslı sponsorlardan birçok CAS edinebilirsiniz ancak sadece seçtiğiniz kuruluşun verdiği CAS ile vize başvurusunda bulunmalısınız. Başvurunuz yapıldığında diğerleri otomatik olarak hükümsüz kılınacaktır.

TIER 4 Vizesinin Öğrencilere Avantajları:
• TIER 4 Birleşik Krallıkta uzatılabilen bir vizedir. Yani eğitim almak istediğiniz süre uzadığında kalan süre için Birleşik Krallık içinden uzatma başvurusu yaparak Birleşik Krallıkta kalmaya devam edebilirsiniz.
• TIER 4 vizesi ile Birleşik Krallıkta part-time çalışma imkâni elde ederek hem günlük İngilizcenizi geliştirebilir hem de masraflarınızı karşılayabilirsiniz. Sadece İngilizce dil eğitimi almak isteyen öğrenciler haftada 10 saat çalışabilirler yalnız bu durum her dil okulunda okuyanlar için geçerli değil yani gitmek istediğiniz okula bağlı, lisans ve üzeri düzeyde eğitim görecek olan öğrenciler haftada 20 saat çalışma izni alarak Birleşik Krallıkta çalışabilirler. (NQF Level 6 ve üzeri düzeyde eğitim veren kurumların öğrencileri için haftalık 20 saat çalışma izni geçerli)
• Yine Birleşik Krallıkta herhangi bir işveren ile bir yıl aralıksız olarak part-time çalışan öğrenciler eğitimleri sonrasında PSW vizesine başvuru yapamasalar bile Ankara Antlaşması Çalışan Vizesi ile Ingilterede kendi işini kurma ve 4 yıl sonrasında vatandaşlık alma hakkı elde edebilirler. Ankara Antlaşması Çalışan Vizeleri ve kapsamı hakkında bilgi alabilmek için Londra merkez ofisli IMMIGRATION CONNECTION vize danismanlik sirketi ile baglantiya geçerek bilgi alabilirsiniz.
• Birleşik Krallıkta TIER 4 vizesi ile lisans ve üzeri düzeyde eğitim gören öğrencilerin resmi nikâhlı eşleri ile 18 yaş altındaki çocukları da kendileri ile Birleşik Krallığa gidebilirler.

TIER 4 Vizesi Nasıl Alınır? Kimler TIER 4 Vizesi Alabilir?

Tier-4 uzun süreli öğrenci vizesi ile Birleşik Krallık’de eğitim almayı planlayan kişilerin puan bazlı sistemden toplamda 40 puan almaları gerekmektedir. Bu bağlamda;
• Home Office onayı olan bir eğitim kurumundan başvuru sahibinin adına koşulsuz bir kabul mektubu (visa letter) verilmesi: 30 PUAN
• Birleşik Krallıktaki eğitim, yaşam ve yerleşim masraflarınızın karşılanabileceğini gösterir teminat niteliğindeki dokümanların varlığı: 10 PUAN

Toplamda 40 Puan elde eden başvuru sahipleri TIER 4 Uzun Süreli Öğrenci Vizesi alabilirler. Bu aşamada önemli olan evrakların içeriğidir. Yani koşulsuz kabul mektubu veya kayıtla ilgili diğer dokümanların eksikliği veya hatalı olması ile masrafların karşılanabileceğini ifade eden maddi varlık dokümanların standartlara uygun olmaması başvurunun reddedilmesine neden olacaktır. öğrenci vizesi ingiltere

Bir cevap yazın