[vc_row][vc_column][vc_column_text]MBA

ABD’de uygulanmaya başlayan MBA ya da tam açılımıyla ‘Master of Business Administration(işletme masterı);  iş adamları ve üst düzey yöneticiler için geliştirilmiş lisansüstü yeterlilik derecesi olarak bilinse de hem içerik hem de tercüme doğruluğu açısından ‘İş Yönetimi’ Master programıdır.

MBA programları, iş hayatında yönetici olarak çalışan veya iş tecrübesine sahip kişilere iş yönetimi konusunda ihtiyacı olan teorik altyapıyı  kazandırır ve  bunu pratiğe çevirmeyi amaçlar.

İngiltere’de MBA programları full-time ise 1 yıl, Part-Time olarak 2 yıldır. Full-Time MBA programlarında öğrenci 8 ay derslere katılır ve 3- 6 ay arası bir sürede tez hazırlar.

İngiliz üniversitelerinin MBA programları ilk 2 ayda genel bir işletme eğitimi verirken daha sonraki dönemlerde belirli bir alanda uzmanlaşmaya gidilir. Uzmanlaşma alanları finans, pazarlama, stratejik yönetim, insan kaynakları, lojistik ya da e-ticaret olabilir.

Ayrıca öğrenciler MBA eğitimi süresince 20 saat çalışma hakkına da sahiptirler.

İngiltere’de MBA yapan bir kişi 1 yıl süre ile full-time staj yapma hakkına sahiptir. Bu staj sonrası şirketle iyi bir ilişki kurmuş ise şirket tarafından çalışma izni alınır ve dilerse o şirkette çalışmaya devam eder.

 

NEDEN İNGİLTEREDE MBA YAPMALIYIM?

  • Dünya çapında üne sahip MBA programları sunan okulların İngiltere’de bulunması
  • İngiltere hükümeti`nin eğitime verdiği destek ve okulları sıkı denetim altında tutuyor olması
  • Ülke`nin eğitim alanındaki tarihiyle dünya`nın eğitim üssü olma özelliği
  • ABD ve Kanada’nın hatta Türkiye’nin aksine sadece 1 yıl sürmesi
  • MBA eğitimi süresi boyunce, öğrencilere 20 saat çalışma izninin verilmesi
  • MBA programlarında iş deneyimi ve katılım yaşı kriterlerini dikkate almakla birlikte GMAT skoru istememesi,

Şartlı kabul sisteminin olması öğrenciler için başka bir cazibe noktası. Başvurular mayıs ayında sona ermekle birlikte ilk başvurularda diploma ve İngilizce skoru göstermekte mecbur olmadığı için öğrenciler şartlı kabul aldıkları okulların sunduğu şartları yerine getirdikten sonra öğrenimlerine başlayabilmektedirler.

MBA TURLERI

MBA: Genelde 1 yıl süren ve üniversiteden yeni mezun olmuş öğrencilerin veya 1-2 yıllık alt düzey yöneticilerin seçtiği MBA türüdür.

EXECUTIVE MBA:  Halihazırda yönetici olarak deneyimi olan kişilerin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturulmuş bir programdır. Bu programa devam edenlerin genelde 5-10 yıllık iş deneyimine sahiptirler. Daha çok planlama ve strateji üzerine odaklanmış ve tezsiz olan MBA programlardır.

 

İngiltere`de Yüksek Lisans  İçin Gereken Koşullar

1- Uluslar arası öğrenci başvuru formu ve başvuru ücreti

2-Herhangi bir Lisans programın mezuniyet belgesi

3- Orijinal üniversite transkripti

4-Üniversitenizden almanız gereken referans mektupları, varsa iş yerinizden alınmış referans mektubu. (Toplamda 2 adet)

5- İngilizce seviyenizi gösterir belgeniz (IELTS 6-7 (tüm section’lardan), okuluna göre değişiklik göstermektedir.

6-CV

7- Kendini ve kariyer amaçlarını anlatan bir komposizyon (okulun talep ettiği ek komposizyonlar olabilir.)

8- Banka referans mektubu

 

Önemli Not: İngiltere’deki MBA programları için 2 yıllık iş tecrübesi şarttır.

İngiltere İçişleri Bakanlığı (HOME OFFICE), Tier4 adıyla bilinen öğrenci vizesi ile ilgili yeni kurallara göre IELTS sınavına girip geçerli bir not almadıkça vizeye başvuru yapılamayacaktır. ( veya vize uzatması yapılamayacakdir).

Öğrencilerimize IELTS, TOEFL, Pearson ya da BULATS sınavlarına hazırlanıp gerekli skora sahip olmalarını tavsiye ederiz.

Yüksek lisans seviyesinde en yaygın akademik ünvanlar şunlardır: MA (Master of Arts), MSc (Master of Science), MMus (Master of Music) ve LLM (Master of Laws).

 

LONDRADA UCUZ ÜNİVERSİTE VE MASTER PROGRAMLARI

İngiltere’de yaklaşık 120 üniversite bulunmaktadır ve bu üniversitelerin yabancı öğrencilere uyguladıkları ücretler ise yıllık ortalama 9,000 ile 14,000 GBP arasında değişir. Tabi bu aralığın dışında kalan ve yıllık eğitim ücreti 17,000 GBP olan üniversiteler de bulunmaktadır. Tıp fakültesi programlarının ücretleri de daha yüksektir ancak bunlar istisnai okul ve programlar içindir ve bu yazının kapsamının zaten dışındadır.  İngiltere’de üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler ortalama yıllık 10,000 GBP eğitim ücreti ve 9000 GBP lik yaşam maliyetleri için bütçe ayırmalıdır.

Ama uygun fiyatlarda eğitim sunan üniversitelerde bulunmaktadır. Örneğin, Anglia Ruskin Üniversitesi,  üniversitelerin başkenti olarak bilinen Cambridgede ve Chelmsfordda yer almakta ve İngilterede bulunan üniversitelerin prestij sıralamasında  80. sırada yer almaktadır. Okulun yıllık lisans program ücreti £10.000,  MBA programının ücreti ise £13.000`dur ama Anglia Ruskin Üniversitesi Londra`daki işletme okullarından biri olan London School of Marketing ile yaptığı anlaşma sonucu bazı lisans ve yüksek lisans programlarını bu kolej aracılığı ile çok daha uygun fiyatlarda sunmaktadır.

Ve bu programlara yılın her döneminde kayıt yaptırılabilmektedir. Okulumuz yök tarafindan tanınmaktadır.

Okullar ve detaylar için lütfen danışmanlarımızla iletişime geçin[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bir cevap yazın