ingiltere yaz okulları

ingiltere yaz okulları çok popülerdir. Bir kültür değişim programı olan yaz okullarında çocuklar ve gençler farklı kültürleri, ırkları, dilleri tanıma fırsatı bulur ve ayrıca bu farklı ırklardan edineceği  yeni arkadaşları ile dünyaya olan bakış açısı genişler ve zenginleşir.

Çocukların sağlıklı ve bilinçli bir birey olabilmesi için aile eğitiminin yanında,  kaliteli bir okulun eğitim ve programlarına katılması gerekir. Çocuğunuzun kendine güvenen, ufku açık, yabancı bir dile hakim olması, dünyayı bir bütün olarak görebilen, yaşadığı evrene, çevresine, ailesine, arkadaşlarına, başka kültürlere saygılı ve duyarlı bir BİREY olması çok önemlidir. Bu konularda siz elinizden galeni yapıyorsunuz, ancak çocuğunuzn bu yaşlarda bir çok şeyi de kendisinin deneyimlemesi gerekiyor. Ona özlemi, hasreti, şefkati, yuvanın sıcaklığını, anne-babanın değerini, öğrettiniz o da bunları uluslararası bir platformda paylaşmayı ve yalnız kaldığında yuva ve yurt özlemini öğrenecek.

Yurtdışındaki bir yaz okuluna katılmak onların ufkunu zenginleştirecek  ve daha bilinçli bir birey haline getirecektir çünkü kamp süresince bir yandan farklı ırkları ve farklı bir ülkeyi görürken bir yandan da kendini de tanıma fırsatı bulacak. Çünkü tek başına seyahat etmesi ona kendi sorumluluğunu almayı öğretecek, İngilizcek konuşmak durumunda kalacak yani iş başa düşecek.  En önemlisi kamptaki diğer yaşıtı yabancı çocuklarla arkadaşlık kuracak ve İngilizce pratik yapma imkanı elde edecek. Şimdiye kadar okuldan öğrenmiş olduğu gramer bilgisini konuşma ingilizcesiyle tamamlama imkanı elde edecek.

Yaz kamplarına katılmak onlara yeni hobiler elde etmeyi sağlayacak ata binmek, film stüdyolarını görmek, tenis oynamak, piyano çalmak gibi.

Türkiye’deki yatılı veya sadece gündüz devam eden yaz kamplarına bir alternatif olan yurtdışı yaz kampları sayesinde çocuklar yabancı dil eğitimi ve pratiği ile konuşma ingilizcesini geliştir ve böylece İngilizce konusunda kendine olan güveni artar. Küçük yaşta edineceği pratiği hiçbir zaman unutmayacaktır. Çünkü dili yerinde öğrenmek daha kolaydır.

Yaz kamplarında 7-17 yaş arasındaki öğrenciler sabah saatlerinde yabancı dil derslerine katılırlar. Öğleden sonraları ise birbirleriyle kaynaşıp aktif rol alabilecekleri çeşitli sosyal aktiviteler düzenlenir. Bu aktiviteler okuldan okula değişmekle beraber bulunulan bölgenin tarihi ve mimarisini görme, müzik, okuma, drama, sinema ve pek çok spor etkinliğinden oluşmaktadır. Gidilen bölgeye uygun olacak şekilde yüzme,  futbol,  tenis, basketbol, binicilik gibi pek çok spor dalı arasından tercih yapılabilir. Hafta sonlarında ise yakın şehirlere, eğlence parklarına, tarihi bölgelere geziler düzenlenir; barbekü partileri, piknikler yapılır.

İngiltere’deki yaz okullarına giden öğrenciler yaş gruplarına göre yurtlarda veya ülkenin dilini konuşan bir ailenin yanında kalırlar. Öğrenciler hangi konaklama türünde olursa olsun okul görevlileri tarafından sağlık, güvenlik ve endişe edilebilecek tüm diğer açılardan gözetim altında tutulurlar.

Yaz kamplarına Türkiye’den gruplar halinde gitmek mümkündür. Ancak verimli olanı öğrencilerin programa bireysel olarak katılmasıdır. Grup halinde gidildiğinde öğrenciler kendi dillerini konuşmaya devam edecek ve yeni arkadaşlar edinmeye çalışmayacaklardır bu yüzden de İngilizce yerine Türkçe konuşacaktır.

Tek başına giden öğrenciler ise değişik ülkelerden kendi yaşıtları olan pek çok yeni arkadaş edinir ve yabancı dil pratiği yaparlar.

Yaz Okulu Programları belli bir konu üzerindeki bilgi birikiminizi şekillendirmeniz için önem arz eden farklı bir yoldur. Birçok İngiltere üniversitesinde yaz okulu programları mevcuttur. Bu programlar giriş düzeyinde bilgi aktarımı yaptığı gibi ileri düzeyde eğitim de vermektedir. Genel itibariyle uluslararası öğrencilerin gelecek için akademik deneyimleri artırmak amaçlı verildiğinden bu programlardan önce bilgi birikiminiz olmasa da sorun olmayacaktır.

İngiltere’deki yaz okulu programları genellikle Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında 1 ile 5 hafta arasında olmaktadır. Bu programlarda genellikle öğrencilerin konaklama, yemek ve sosyal aktivite gibi ücretleri de eğitim ücretine dahil edilmektedir. Akademik çalışmaların yanında kültürel geziler sunan eğlenceli programlar olma özellikleri de vardır.