Ankara Anlaşması Nedir?

İngiltere ile Türkiye arasında 1973 yılında imzalanan European Community Association Agreement (ECAA) yani “Avrupa Topluluğu İşbirliği Anlaşması” ülkemizde Ankara anlaşması olarak bilinmektedir. Ankara Anlaşması Nedir?

Bu anlaşma ile Türk vatandaşları İngiltere’de iş kurabilir, bir iş yerine ortak olabilir, bir işletmeyi satın alabilir. Yapılacak olan başvurular tek başına ya da ortaklı bir şekilde yapılabilir. Başvurusu kabul edilen adaylara öncelikle 1 yıl, sonrasında 3 yıl oturum izni verilir. 4 yıllık sürenin sonunda başvuru sahipleri İngiliz vatandaşlığına başvuru hakkı elde eder. Gerekli prosedürleri yerine getirenler vatandaşlığa kabul edilir. Vatandaşlık başvurusu yapmayanlar dilerse süresiz oturum alır.

Ankara Anlaşması başvuru süreci

Ankara Anlaşması başvuru sürecinin dikkatle ve özenle takip edilmesi gerekir. Kişilerin mesleki alanları, tecrübeleri, maddi kaynakları incelenerek kişiye özel dosya hazırlanmalıdır. Adayların başvuru süreçleri profesyonel biçimde yönetilmelidir. Konunun uzmanlarından gerekli desteği almalı ve daha sonra ortaya çıkabilecek olumsuz durumlara karşı önlem almalıdır.

Adayların başvuru dosyalarında yapacakları hatalı işlemler sonraki başvurularını da doğrudan etkiler. Ankara anlaşması başvurularında profesyonel danışmanlık hizmeti almak kişilerin hedeflerine ulaşmasında başarı şansını artırır.

Bir cevap yazın