Ücretsiz bir CRM mi arıyorsunuz?

Açık kaynaklı CRM yazılımı ve tescilli rakiplerinin her birinin maliyetler, karmaşıklık, bakım ve genel kullanım kolaylığı açısından avantajları ve dezavantajları vardır.

İş hayatınızı kolaylaştırmak için hangisini almalısınız? Cevap, her zamanki gibi biraz karmaşık olabilir, ancak sizin için hepsini ayırıyoruz.

İçindekiler

Açık kaynak CRM nedir?

Bir uygulama “açık kaynak” olduğunda, bu onun “kaynak kodunun” (yani programı çalıştıran kodun) herkese açık olduğu anlamına gelir. Bu kaynak kodu, kullanıcılar tarafından ihtiyaçlarına göre dağıtılabilir, değiştirilebilir ve yeniden dağıtılabilir. Buradaki fikir şudur ki, eğer herhangi biri ve tüm geliştiriciler kaputun altına göz atabilir ve programın çalışma şeklini değiştirebilirse, uygulama zamanla daha kullanışlı ve hatasız hale gelecektir.

Geliştiriciler, hataları düzeltmek, özellikler eklemek veya mevcut olanları değiştirmek için Github veya diğer platformlarda bir araya gelir. Şirketler, seçtikleri açık kaynaklı CRM aracını değiştirmek için geliştiricileri işe alabilir ve hiper-spesifik ihtiyaçlarını karşılayan bir platform elde edebilir. 

Açık kaynaklı CRM çözümleri genellikle Linux üzerinde çalışır (normal Mac / Windows desteğinin aksine) ve genellikle Apache web sunucusu ve PHP gibi ücretsiz olarak bulunabilen yazılımları birleştirir. Açık Kaynak Girişimi altında çalışan ve OSI uyumlu bir lisansa sahip herhangi bir yazılım,   bir CRM platformuna entegre edilebilir ve ticari amaçlarla kullanılabilir.

Açık kaynaklı müşteri ilişkileri yönetimi, müşteri desteği, boru hattı yönetimi, pazar otomasyonu ve iletişim yönetimi gibi özel bir CRM’nin tüm yararlı özelliklerini sunar, ancak iki tür arasında dikkate alınması gereken önemli farklılıklar vardır. Hepsini burada açıklıyoruz. 

Açık kaynak kodu ile özel mülk yazılım arasındaki fark

Şöyle düşünün: Özel mülk yazılım kapalı bir sistemdir, kutulu, sonlandırılmış bir üründür. Ücretsiz olarak indirirsiniz veya bir abonelik satın alırsınız ve ardından ihtiyaçlarınıza göre ayarlarsınız. Montaj gerekmez (diğer bir deyişle, şirket içi geliştiricileri işe almayı atlayabilirsiniz).

Bu, CRM’nin ‘tam yığın’ kategorisidir – genellikle büyük resim için tasarlanmıştır, yani kutudan çıkar çıkmaz tüm panoda temel ihtiyaçları karşılayabilirler.

Bu arada, açık kaynak bir platformun kaynak kodu, kullanım ve daha fazla geliştirme ve değişiklik için halka açıktır. Beklenti, mevcut ürünü alıp belirli iş akışı ihtiyaçlarınıza göre kalibre etmek için bazı şeyleri burada burada değiştirmek isteyeceğinizdir. Çoğu durumda, açık kaynak kodu halihazırda iyi bir şekilde geliştirilmiştir ve özelleştirme çözümleri hız ve kolaylık için basitleştirilmiştir.

Birçok küçük ve orta ölçekli işletme açık kaynak kodludur. Diğerleri kapalı kaynak, özel mülk yazılımı seçer.

Her iki tür de satış, servis, pazarlama, proje yönetimi ve hayal edebileceğiniz diğer tüm CRM işlerini yapar ve genellikle hareket halindeyken çalışmanıza izin veren mobil uygulamalarla birlikte gelir. Niteliksel olarak konuşursak, ikisi arasında çok büyük bir fark yok.

Seçim, gerçekten ne  tür  CRM uygulamalarına ihtiyacınız olduğuna ve sisteminizi kurmak ve çalıştırmak için ne kadar zaman ayırmak istediğinize bağlıdır.

Açık kaynak CRM’nin avantajları

Bazıları, CRM’yi çevreleyen açık kaynak hareketinde büyük bir çekicilik bulabilir. Karşılıklı topluluk duygusu ve yenilik yapma özgürlüğü ile, açık kaynağa katkıda bulunmak, sistemi hackliyor veya sadece orijinal bir şey üretiyormuşsunuz gibi gelebilir (yalnızca Salesforce veya Microsoft Dynamics satın alıp bunu bir gün olarak adlandırmak yerine). Diğerleri, açık kaynak yazılım geliştirmenin, dikkatini birincil işten uzaklaştıran tavşan deliğinden aşağı doğru zaman alıcı bir hamle olarak görebilir.

Bununla birlikte, açık kaynağın bir avantajı, bu CRM sistemlerinin daha sağlam entegrasyonlar sunma eğiliminde olmasıdır. Ayrıca, herhangi bir satıcı kısıtlaması olmadan tam olarak istediğiniz entegrasyonu oluşturabilirsiniz. Zaman içinde esneklik ve ölçeklenebilirlik konusunda endişeleriniz varsa, açık kaynak kesinlikle avantaja sahiptir.

Açık kaynak araçları kullanmanın bir başka çok pragmatik nedeni de maliyetidir – bunlar ücretsizdir veya uygun fiyatlıdır (genel olarak konuşursak) ve yazılım lisansları için zamana dayalı taahhütlere sahip olma olasılıkları daha düşüktür. Tescilli bir CRM ile bir yıllığına kaydolursanız, ancak yedi ay içinde bunun doğru olmadığına karar verirseniz, oldukça zengin maliyetler yemiş olursunuz. Çoğu açık kaynak araçta bu olmazdı.

Kutudan çıktığı gibi kullanıma hazır

Ancak uygulama kolaylığı söz konusu olduğunda, tescilli CRM’ler alfa’ya sahiptir. Açık kaynaklı bir çözümü amaçlarınıza uyarlama görevi hafife alınmamalıdır.

Her iki yazılım türü de kutudan çıkar çıkmaz işlevsel olsa da, tescilli yazılım ilk kurulumdan sonra kullanıma hazırdır. Açık kaynaklı iş araçları, genellikle geliştirici saatlerinin yanı sıra, harcanan zamana değecek kadar iyi düşünülmüş bir uygulama planı gerektirecektir.

Açık kaynaklı bir platform seçerseniz, güçlü ve aktif bir geliştirici topluluğuna sahip olduğundan emin olmak önemlidir. Güncellemeler, hata düzeltmeleri ve benzerlerinin tümü platformu çevreleyen geliştirici topluluğu tarafından yapılmalıdır.

Alandaki isimlere gelince,  SugarCRM  tarihsel olarak en iyi bilinen açık kaynaklı CRM idi. Topluluk Sürümü projeleri 14 yıl sürdü ve bir sürü yan proje ile sonuçlandı. Evet, gerçekten de, bu iki cümle bir nedenden ötürü geçmiş zamanlardır – platform 2018’in başlarında sessizce açık kaynak olmayı bıraktı.

Ama mirası yaşıyor! Örneğin Vtiger ve SuiteCRM, sırasıyla 2004 ve 2013’te doğmuş ve vahşi doğada yola çıkan SugarCRM’nin orijinal açık kaynak kodunun gururlu çocuklarıdır. Her bir artı 14 harika açık kaynak veya ücretsiz CRM seçeneğine bir göz atıyoruz. 

2020’nin En İyi 8 Açık Kaynaklı CRM Yazılımı

SuiteCRM

Faydaları:

SuiteCRM, (varsa) BT departmanınızı da memnun edecek özel modül, düzen ve ilişki geliştirme araçlarıyla satış, hizmet ve pazarlamayı yönetir. Bu CRM ayrıca gerçek zamanlı bir panele sahiptir, yani veri akışları, yeni rakamlar boru hattı ölçümleri, açık proje durumları ve nakit akışı gibi şeyler hakkında daha geniş içgörüler sunar.  

Sonsuz modüler özelleştirilebilirlik ve eklentiler, onu basit veya karmaşık uygulamalar için kullanabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca güneşin altındaki her işletim sisteminde çalışır: Windows, OS / X, Ubuntu, Android, iOS – adını siz verin.

Düşük öğrenme eğrisi ve kolay kurulumuyla, kesinlikle sahnedeki en ulaşılabilir açık kaynak sistemlerinden biridir. Aynı zamanda en popüler olanlardan biridir.

Dezavantajlar:

Topluluk tabanlı olduğu için yardım masası desteği yavaş olabilir. Ayrıca orta düzeyde bir öğrenme eğrisi var ve ücretsiz açık kaynak sürümün entegrasyonları ve özellikleri, ücretli sürümlerdeki kadar gelişmiş değil. SuiteCRM, ERP yazılımıyla entegre değildir, bu nedenle bütünsel iş süreci entegrasyonu arıyorsanız, bu doğru seçim olmayabilir.

SuiteCRM için Fiyatlandırma: OnDemand:

 • Pure SuiteCRM ücretsizdir. 
 • Başlangıç ​​planı (1-10 kullanıcı için önerilir) aylık 123 ABD dolarıdır (95 £ olarak faturalandırılır), yıllık olarak faturalandırılır.
 • İş planı (5-50 kullanıcı için önerilir) aylık 430 ABD dolarıdır (332,50 £ olarak faturalandırılır), yıllık olarak faturalandırılır.
 • Premium plan (10-150 kullanıcı için önerilir) aylık 614 ABD dolarıdır (475 £ olarak faturalandırılır), yıllık olarak faturalandırılır.

Tüm SuiteCRM: OnDemand barındırılan çözüm planları için 30 günlük ücretsiz deneme mevcuttur.

Web sitesi:  suitecrm.com

Odoo

Faydaları:

Odoo, farklı özellikleri karıştırmanıza ve eşleştirmenize izin veren modüler bir tasarıma sahip ‘genişletilebilir mimari’ ile ilgilidir. Odoo CRM’nin açık kaynak Topluluk Sürümü, satıcının yörüngesindeki birbirleriyle sorunsuz bir şekilde entegre olacak şekilde yapılandırılmış 10.000’den fazla uygulamaya takılır.

Perakende, restoranlar veya diğer fiziksel işletmelerdeyseniz, Odoo’nun çok faydalı bir satış noktası uygulaması olduğunu bilmek ilginizi çekebilir. Diğer Odoo uygulamalarıyla çalışarak, satış noktası verileri kolayca envanter yönetiminize, e-posta pazarlamanıza ve satış operasyonlarınıza akabilir.

Dezavantajlar:

Odoo CRM’nin açık kaynak sürümü önemli bir öğrenme eğrisine sahiptir ve daha sonra baş ağrısını önlemek için onu kurmaya ve uygulamaya özel dikkat göstermeniz gerekir. Faturalama aracı, gerekenden biraz daha karmaşıktır (fatura oluşturmak için bir teklif oluşturmanız ve ardından bir sipariş almanız gerekir) ve raporlama seçenekleri sınırlıdır. Müşteri desteği, uygulama topluluğu üyelerine bağlıdır.

Fiyatlandırma:

 • Açık kaynak CRM ücretsizdir. Ücretli eklentiler mevcuttur.

Web sitesi:  odoo.com/page/crm

OroCRM

Faydaları:

OroCRM, en esnek açık kaynaklı CRM olarak bir üne sahiptir. Yaygın olarak kullanılan ve sevilen web geliştirme için Symfony2 PHP çerçevesini temel alır. Bu, birçok açık kaynak geliştiricinin Oro’nun kodunu anlamayı ve yeni özelleştirmeler oluşturmayı kolay bulduğu anlamına gelir, bu da platformu ihtiyaçlarınıza göre değiştirmeyi nispeten daha kolay ve uygun maliyetli hale getirir.

Zendesk, MailChimp ve diğer birçok debriyaj uygulamasıyla kolay entegrasyonlar da hoş bir dokunuş.

Dezavantajlar:

E-ticareti yönetiyorsanız, yardım masası / müşteri destek işlevlerini yerine getirmek için uygulamayı özelleştirecek bir geliştiriciye ihtiyacınız olabilir. Yerelleştirme de yoktur (Oro yalnızca İngilizce olarak mevcuttur). 

Fiyatlandırma:

 • Açık kaynak sürümü ücretsizdir.
 • Enterprise Edition erişimi için satıcıyla iletişime geçin.

Web sitesi:  oroinc.com/orocrm

X2CRM

Faydaları:

X2CRM, kodu GitHub , SourceForge ve Bitnami aracılığıyla cömertçe paylaşan , böylece herkesi ve herkesi kendi amaçları için özelleştirmeye teşvik eden bir açık kaynak sürümüne sahiptir  . Yazılım doğrudan bir web sunucusuna indirilebilir, ancak tam yığın sürümün bir parçası olarak indirirken de yardım alabilirsiniz.

Bu açık kaynak sürümü, genel (açık kaynak olmayan) X2CRM  platformundaki çekirdek modüllerin çoğunu kullanır; bu  platform, yalın girişimlerden ziyade daha büyük işletmelere yöneliktir. 

Daha hafif operasyonlar, pazarlama kampanyaları ve ardışık düzen ve huni yönetimi için X2CRM Açık Kaynak araçlarından yararlanabilir. Açık e-posta izleme ve iş akışı görselleştirmeleri tasarlamak için bir özellik içeren e-posta modülleri vardır. X2CRM ayrıca Android ve iOS uygulamalarına sahiptir.

Dezavantajlar:

X2CRM gelecek vaat eden bir platformdur ve en yaygın olarak kullanılmamaktadır, bu nedenle küçük bir topluluk aracılığıyla ihtiyaç duyduğunuz desteği almanın zor olduğunu düşünebilirsiniz.

Fiyatlandırma: 

 • Açık kaynak sürümü ücretsizdir. 
 • Ücretli özel yapılandırma ve geliştirme çözümleri de mevcuttur.

Web sitesi:  x2crm.com/open-source-crm

Vtiger

Faydaları:

Vtiger CRM Açık Kaynak, bildiğiniz ve sevdiğiniz müşteri ilişkileri yönetimi özelliklerinin genişliğini kapsar. Pazarlama kampanyaları yürütmek ve potansiyel müşterileri, müşterileri ve fırsatları takip etmek, satış döngüsünü ve günlük iş akışlarını yönetmek için kullanabilirsiniz. Raporlama ve analiz özellikleri dahildir ve e-posta gönderirken CRM verilerine ve bilgilerine başvurmak için çok kullanışlı olan bir Gmail uzantısına sahiptir.

Kullanımınızın ölçeğini   artırırken, daha fazla özellik için eklenti pazarına göz atabilirsiniz. SourceForge’da en çok indirilen 1 numaralı Açık Kaynak CRM’dir (4,5 milyondan fazla indirme ile), bu nedenle arkasında büyük bir kullanıcı ve geliştirici topluluğu vardır.

Dezavantajlar:

Vtiger’ın raporlama özellikleri, ücretli sürümüne kıyasla açık kaynakta biraz hafiftir. Özellikler arasında gezinmek bazen biraz hantal geliyor ve Google E-Tablolar entegrasyonu en iyisi değil. Vtiger ayrıca orta düzeyde bir öğrenme eğrisine sahiptir, bu nedenle ekibinizi platformu etkili bir şekilde uygulamak için eğitmek zaman alacaktır.

Fiyatlandırma:

 • Ücretsiz, ücretli eklentiler mevcut.

Web sitesi:  vtiger.com/open-source-crm

Zurmo

Faydaları:

Zurmo, geliştirici ahlakına bağlı bazı yüksek sosyal topluluk, çeşitlilik ve kapsayıcılık hedeflerine sahip, oyunlaştırılmış, sezgisel bir CRM’dir. Kullanımı ve değiştirilmesi kolaydır, kişileri yönetir ve satış hattını ve gerçek zamanlı raporlama özelliklerini dostane bir şekilde üstlenir. Pazarlama ve satış gücü otomasyonu, manuel girdinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Platform, puanlar, rozetler ve deneyim puanlarıyla takımınızda sağlıklı bir rekabet ruhunu motive etmek ve aşılamak için araçlar içerir.

İOS ve Android sürümleri ile hareket halindeyken durumlar için iyidir ve tamamen bulut tabanlı bir sistemdir. Bu, onu satıcının sunucularında veya kendi tescilli bulutunuzda istediğiniz gibi çalıştırabileceğiniz anlamına gelir.

Dezavantajlar:

Zurmo’nun açık kaynaklı platform gelişimi, projenin ana geliştiricileri ücretli, ticari bir ürün üzerinde çalışmaya başladıkça yavaşladı. Bu aynı zamanda topluluk desteğini de etkiledi. Açık kaynaklı CRM için yeni olanlar, yükleme ve yükseltmeyi biraz karmaşık bulabilir.

Fiyatlandırma:

 • Açık kaynak sürümü ücretsizdir.

Web sitesi:  zurmo.org

EspoCRM

Faydaları:

EspoCRM, potansiyel müşteriler için tam özellikli satış otomasyonu ve fırsatlar, hesaplar ve kişiler için izleme sunar. Ayrıca, ilişkileri tanımlayarak ve bunları birden çok hesapla ilişkilendirerek kişilerle ilgili sekmeleri tutar. EspoCRM’nin sosyal akışı, etkinlikleri izlemenize ve işinizle ilgili belirli kayıtları “takip etmenize” olanak tanır. 

Dezavantajlar:

Açık kaynak çözümünü yerinde uygulamak ve geliştiriciler için ödeme yapmak, veri barındırmak vb. İçin harcanan zaman, yazılımı ücretsiz almanın bazı mali avantajlarını ortadan kaldırabilir. Ayrıca, diğer uygulamalarla pek fazla entegrasyon yoktur.

Fiyatlandırma:

 • Kendi kendine barındırılan (şirket içi) çözüm ücretsizdir.
 • Satıcıya danışarak bulutta barındırılan çözüm fiyatlandırması.

Bulutta barındırılan çözüm için bir aylık ücretsiz deneme mevcuttur. Kredi kartı gerekli değil.

Web sitesi:  espocrm.com

CiviCRM

Faydaları:

CiviCRM, kar amacı gütmeyen kuruluşları, dernekleri ve sivil sektör kuruluşlarını hedefleyen tamamen ücretsiz bir açık kaynaklı CRM’dir. Kullanıcı dostu ve çok çeşitli kullanımlara uyarlanacak şekilde tasarlanan CiviCRM, kişi yönetimi, muhasebe entegrasyonu, vaka yönetimi ve e-posta ile pazarlama gibi tam donanımlı CRM özellikleri sunar.

Dezavantajlar:

Çözümü kuruluşunuzun ihtiyaçlarına göre kurmak ve uyarlamak için büyük olasılıkla yardıma ihtiyacınız olacaktır. Satış için tasarlanmamıştır, bu nedenle iş gereksinimlerinizi karşılamadığını veya özelleştirmek için zaman ve para açısından çok fazla yatırım gerektirdiğini fark edebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki kullanıcı arayüzü de biraz güncel değil.

Fiyatlandırma:

 • Bedava.

Web sitesi:  civicrm.org

Ücretsiz bir CRM mi arıyorsunuz?

Açık kaynağı tamamen masrafları en aza indirmek için düşünüyorsanız, aşağıdaki hepsi bir arada (tescilli) CRM’lerin ücretsiz sürümüne göz atmak isteyebilirsiniz.

HubSpot CRM

Faydaları:

HubSpot devasa bir şirkettir ve gelen pazarlamanın yükselişinde büyük rol oynadı. Ücretsiz CRM yazılımları basit görevleri otomatikleştirir, müşteri adayı yönetimini yönetir ve bir milyon kişiden oluşan bir veri tabanına izin verir. Ayrıca sınırsız kullanıcıya ve sınırsız depolamaya izin verir.

HubSpot’un bazı avantajları, öncelikle benimsemeyi hızlandırmaya yardımcı olacak geniş eğitim videoları zenginliğidir. Ayrıca, muazzam büyüklükleri nedeniyle, kişiselleştirilmiş müşteri hizmetleri konusunda oldukça büyük bir üne sahipler, bu da birçok açık kaynak çözümüne kıyasla lehine büyük bir nokta. 

Dezavantajlar:

Bazı olumsuzluklar arasında, kişi ve anlaşma verileri arasında sınırlı senkronizasyon, zayıf bir arama işlevi ve e-posta eklerinin kişi kaydına kaydedilememesi bulunur. Ayrıca, tahmin etmiş olabileceğiniz gibi, ücretsiz sürümden en iyi şekilde yararlanmak için eklenti modüllerine para yatırmanız gerekebilir.

Fiyatlandırma: 

 • HubSpot CRM ücretsizdir.
 • Pazarlama Merkezi, Satış Merkezi ve Hizmet Merkezi eklenti paketleri, aylık olarak faturalandırılan kullanıcı / ay başına 50 ABD dolarıdır.
 • HubSpot CMS, aylık olarak faturalandırılan aylık 300 $ ‘dan başlar. 
 • Her şey dahil Starter Growth Suite, aylık olarak faturalandırılan kullanıcı / ay başına 113 $ ‘dan başlar.

Web sitesi:  hubspot.com/pricing/crm

Gerçekten Basit Sistemler

Faydaları:

Really Simple Systems (RSS), B2B için özel olarak tasarlanmış, kullanımı kolay, ancak etkili bir pazarlama otomasyonu, satış ve hizmet platformudur. Satış otomasyonu ve müşteri hizmetleri dahil olmak üzere ücretli ürünün temel özelliklerinin çoğunu içeren en fazla iki kullanıcı için yazılımlarının ücretsiz bir sürümünü sunarlar. Size sınırsız kişi ve 100 MB belge depolama alanı sağlar.

RSS iletişim yönetimi, müşteriler, satıcılar ve tedarikçiler için bilgileri ve ilgili görevleri gerçek zamanlı olarak günceller. Bu, uzak ekipleri koordine etmek için çok kullanışlıdır.

Dezavantajlar:

RSS pek çok üçüncü taraf entegrasyon sunmaz. Özelleştirme özellikleri biraz sınırlıdır ve niş işletmeleri, kar amacı gütmeyen kuruluşları veya geleneksel olmayan CRM uygulamalarını barındırmayabilir (bu durumda yine B2B için tasarlanmıştır). Kullanışlı olsa da, mobil uygulama piyasadaki en kullanıcı dostu uygulama değil.

Fiyatlandırma:

 • İki kullanıcıya kadar ücretsiz sürüm.
 • Başlangıç ​​planı, kullanıcı başına aylık 14 ABD dolarıdır ve yıllık olarak faturalandırılır.
 • Profesyonel plan, kullanıcı başına aylık 30 ABD dolarıdır ve yıllık olarak faturalandırılır. 
 • Kurumsal plan, kullanıcı başına aylık 46 ABD dolarıdır ve yıllık olarak faturalandırılır.

Web sitesi:  reallysimplesystems.com

Trello

Faydaları:

Hafif bir CRM olarak çalışabilen basit ve etkili bir Kanban görünümü proje yönetimi uygulamasıyla geleneksel olmayan bir CRM seçeneği. Çok düşük öğrenme eğrisi ve mobil ve web uygulamalarında kullanımı kolay. Ücretsiz sürüm, sınırlı olmasına rağmen, küçük işletme ekip işbirliği ve basit iş süreçleri için yeterli olabilir.

Dezavantajlar:

Kanban görünümü, projenizin karmaşıklığı arttıkça kafa karıştırıcı hale gelebilir. Ücretsiz sürümde sınırlı dosya eki boyutu video dosyaları, Powerpoints, daha ağır PDF’ler vb. İle ilgili bir sorun olabilir.

Fiyatlandırma:

 • Sınırlı özelliklere sahip ücretsiz sürüm mevcuttur. 
 • Business Class planı, yıllık olarak faturalandırılan kullanıcı başına aylık 9,99 ABD doları ve kullanıcı başına aylık 12,50 ABD dolarıdır ve aylık olarak faturalandırılır. 
 • Kurumsal plan, kullanıcı başına aylık 20,83 ABD dolarıdır ve yıllık olarak faturalandırılır (fiyat değişkeni, rakam 100 kullanıcı için verilmiştir). 

Web sitesi:  trello.com

Airtable

Faydaları:

Airtable, ana satış noktalarından biri olarak hoş bir estetiğe sahip, geleneksel olmayan, hafif bir CRM’dir. 

İş akışı yönetimi veritabanı, elektronik tabloları yeniden icat etmeyi amaçlayarak, kullanıcıların farklı kümelerden verileri hızlı bir şekilde bağlamasına ve yorumlamasına olanak tanır. Kullanıcılar, özelleştirme yoluyla veri sıralamayı ihtiyaçlarına göre uyarlamak için tasarımla oynayabilir. Verileri CSV olarak içe ve dışa aktarmak da kolay ve kolaydır. 

Dezavantajlar:

Airtable aslında “hafif” bir CRM’dir, bu nedenle daha karmaşık görev yönetimi (yani alt görevlerle) için platformun ideal olmadığını görebilirsiniz. 

Fiyatlandırma:

 • Ücretsiz sürüm temel özellikler sağlar.
 • Artı sürümü kullanıcı başına aylık 10 ABD dolarıdır ve yıllık olarak faturalandırılır.
 • Pro sürümü, kullanıcı başına aylık 20 ABD dolarıdır ve yıllık olarak faturalandırılır.
 • Kurumsal sürüm fiyatlandırması, satıcıyla görüşülmektedir.

Web sitesi:  airtable.com 

Meç

Faydaları:

Streak, gelen kutunuzda bulunan, tamamen entegre bir Gmail CRM’dir. Tanıdık bir ortama dayanan uygulama, yeni kullanıcılar için CRM’nin benimsenmesini kolaylaştırır.

Uygulamanın ücretsiz sürümü esas olarak kişisel kullanım içindir ve temel CRM araçlarını ve tam e-posta özelliklerini içerir. E-posta şablonları özelliği, çok sayıda kişiselleştirilmiş e-posta göndermenin mükemmel bir yoludur. Sınırsız ardışık düzenlerle potansiyel müşterileri ve satışları da yönetebilirsiniz. Merkezi kayıt tutma için uygulama içi notlar alın, kişilerle yazışmalarınızdaki verileri izleyin ve potansiyel müşterilerin e-postalarınızı açıp açmadığını kontrol edin.

Dezavantajlar:

Streak bir tarayıcı uzantısı olarak çalıştığından, cihazları her değiştirdiğinizde, tekrar indirmeniz gerekecek. Nispeten hafif bir CRM çözümüdür ve nispeten karmaşık iş süreçleriyle uğraşırsanız göreve uygun olmayabilir.

Fiyatlandırma:

 • Kişisel sürüm, bireysel kullanıcılar için ücretsizdir.
 • Profesyonel plan, kullanıcı başına aylık 49 ABD dolarıdır ve yıllık olarak faturalandırılır.
 • Kurumsal plan, kullanıcı başına aylık 129 ABD dolarıdır ve yıllık olarak faturalandırılır. 

Web sitesi:  streak.com

Taze satış

Faydaları:

Freshsales, tam işletme görünürlüğü için Freshworks 360 paketinin CRM koludur. CRM’leri, Excel elektronik tablolarının tamamen yenilenmesi olarak lanse ediliyor. Puanlama verilerini her müşteri adayına ödünç verebilir ve özel organizasyonel parametreler belirleyebilir, yani kendi ‘sıralama’ kategorilerinizi oluşturabilirsiniz. 

Ayrıca otomatik arama, kayıt ve çağrı yönlendirme özelliklerine sahip yerleşik bir telefon modülüne sahiptir. Ücretsiz sürüm 10 kullanıcı ve 10.000 kayıtla (yani müşteri adayları, kişiler, hesaplar ve anlaşmalar) sınırlıdır.

“Sonsuza kadar ücretsiz başlangıç ​​planlarını” almak için, sizi birkaç çemberden geçiriyorlar. Yazılımlarının tam yığınını edindiğiniz 21 günlük ücretsiz deneme sürümüne kaydolmanız gerekecek. Daha sonra, dört plandan birini ödemeye veya çıplak kemik sürümüyle devam etmeye davetlisiniz.      

Dezavantajlar:

Ücretsiz sürüm için sınırlı sayıda kayıt, bir şeyleri silmeye devam etmeniz gerektiği anlamına gelir (bu en iyi fikir değildir) ya da ücretli bir sürüm için uğraşmanız gerekir. Kuruluşunuz 10 kişiden fazla büyürse, aynı durumla karşı karşıya kalırsınız. 

Fiyatlandırma: 

 • Temel Sprout planı 10 kullanıcıya kadar ücretsizdir.
 • Küçük ekipler için çiçek planı, kullanıcı başına aylık 12 ABD dolarıdır ve yıllık olarak faturalandırılır.
 • Büyüyen ekipler için bahçe planı, kullanıcı başına aylık 25 ABD dolarıdır ve yıllık olarak faturalandırılır.
 • Büyük ekipler için site planı, yıllık olarak faturalandırılan kullanıcı başına aylık 49 ABD dolarıdır.
 • İşletmeler için orman planı, kullanıcı başına aylık 79 ABD dolarıdır ve yıllık olarak faturalandırılır.

Tüm Freshsales planları için 21 günlük ücretsiz deneme mevcuttur.

Web sitesi:  freshworks.com/freshsales-crm/solutions/free-crm-software

Bitrix24

Faydaları:

Bitrix24’ün bulut sürümü 12 kullanıcıya kadar ücretsizdir ve 5GB veri depolama alanı sunar. Ölçeği küçültülmüş bir biçimde sunulsa da, büyük ölçüde ücretli sürümle aynı özelliklere sahiptir. Sonuç olarak, oldukça cömert ve ücretsiz bir ürün teklifi.

Bitrix24 CRM, boru hattı yönetimi, raporlama ve satış takibi gibi temiz bir kullanıcı arayüzü (özellikle güzel Kanban görünümüyle) aracılığıyla gerekli tüm özellikleri sağlar. Uygulamanın iletişim kiti ses, sohbet, e-posta ve videoyu kapsar – böylece her zaman en iyi kanaldaki bir kişiye ulaşabilirsiniz. 

Dezavantajlar:

Bitrix24’ün kullanıcı arayüzü her zaman en sezgisel navigasyonu sunmaz ve uygulama zaman zaman yavaşlayabilir. Orta düzeyde bir öğrenme eğrisi vardır ve özelleştirilebilirlik özellikleri, niş iş uygulamaları için yeterli olmayabilir.

Fiyatlandırma:

 • 12 kullanıcıya kadar ücretsiz başlangıç ​​iş aracı paketi.
 • 6 kullanıcıya kadar CRM + planı, kullanıcı başına aylık 55 ABD doları ve kullanıcı başına aylık 69 ABD dolarıdır ve aylık olarak faturalandırılır. 
 • 24 kullanıcıya kadar proje + plan, kullanıcı başına aylık 55 ABD doları ve kullanıcı başına aylık 69 ABD dolarıdır ve aylık olarak faturalandırılır.
 • En fazla 50 kullanıcı için standart plan, yıllık olarak faturalandırılan kullanıcı başına / aylık 79 ABD doları ve kullanıcı başına aylık 99 ABD dolarıdır 
 • Profesyonel plan, yıllık olarak faturalandırılan kullanıcı başına aylık 159 ABD doları ve sınırsız sayıda kullanıcı için kullanıcı başına aylık 199 ABD dolarıdır. 

Yukarıdaki fiyatlar bulut tabanlı sürüm içindir. Şirket içi çözümler de mevcuttur.

Web sitesi:  bitrix24.com

Insightly

Faydaları:

Insightly’nin ücretsiz sürümünün reklamı çok iyi yapılmamış (fiyatlandırma sayfalarının altında gizlenmiştir), bu nedenle bunu yarı içeriden bir ipucu olarak düşünün. Ücretsiz sürüm, satış sürecinizi sürekli kılmak için proje, iletişim ve müşteri yönetimi ve boru hattı özellikleri içeren temiz bir kullanıcı arayüzüne sahiptir.

Yazılım, G Suite ve Microsoft 365’in yanı sıra Mailchimp ve diğerleri ile yerel entegrasyon sağlar. Öğrenme eğrisini kolaylaştıran, özellikleri basit bir şekilde açıklamak için eğitim videoları mevcuttur.

Dezavantajlar:

Insightly’nin ücretsiz CRM’si iki kullanıcıyla sınırlıdır. Ücretsiz sürümde ayrıca bir veri yedekleme sistemi bulunmaz, toplu e-posta gönderme için günlük sınırlar belirler ve her kayıt için kaç özel alan eklenebileceğini sınırlar. Daha kullanışlı müşteri atama modülleri yalnızca ücretli planlarda mevcuttur.

Fiyatlandırma: 

 • En fazla 2 kullanıcı için gösterişsiz plan ücretsizdir.
 • Artı, kullanıcı başına aylık 29 ABD dolarıdır ve yıllık olarak faturalandırılır. 
 • Profesyonel, kullanıcı başına aylık 49 ABD dolarıdır ve yıllık olarak faturalandırılır.
 • Enterprise, kullanıcı başına aylık 99 ABD dolarıdır ve yıllık olarak faturalandırılır. 

Plus ve Professional planları için 14 günlük ücretsiz deneme mevcuttur. 

Web sitesi:  insightly.com

Apptivo

Faydaları:

Apptivo, özelleştirilebilirliğe odaklanan esnek bir uygulama paketi sunar. Başlangıç ​​sürümleri ücretsizdir ve tam kitlerinden ve 500 MB depolama alanlarından birçok temel araç sunar. Kullanıcı sayısı üç ile sınırlandırılmıştır. 

İletişim uygulaması, e-postalardan ve web sitelerinden veri aktarmanıza olanak tanır, böylece kişi ve müşteri adayı verilerinizi minimum manuel girişle doldurabilirsiniz. Apptivo evrenindeki proje yönetimi uygulamaları, bireysel ve ekip organizasyonu sunarken, Cases uygulaması, e-postaları bir hizmet düzeyi sözleşmesi ile biletlere dönüştürerek müşteri sorgularını otomatik hale getirir.

Dezavantajlar:

Apptivo’nun ücretsiz sürümü üçüncü taraf entegrasyonlarını desteklemez. Bazen biraz yavaş çalışır ve kullanıcı arabirimi, amaçlarına uygun olsa da mutlaka en sezgisel değildir. 

Fiyatlandırma:

 • Başlangıç ​​planı en fazla üç kullanıcı için ücretsizdir. 
 • Premium plan, kullanıcı başına aylık 8 ABD dolarıdır ve yıllık olarak faturalandırılır.
 • Nihai plan, kullanıcı başına aylık 20 ABD dolarıdır ve yıllık olarak faturalandırılır.

Web sitesi:  apptivo.com

Flowlu

Faydaları:

Proje yönetimini yönetin ve tek bir yerde bir bilgi tabanı oluşturun. Her faturaya otomatik olarak eklenen CRM verileriyle kişiselleştirilmiş faturalar oluşturun. Müşteri adayları oluşturmak ve müşterileri uygulama içi yaklaşan anketlere ve etkinliklere davet etmek için web formları oluşturun. 2 kullanıcı için ücretsiz sürüm, 1 TB depolama verisi sunar. 

Dezavantajlar:

İşletmenize bağlı olarak finansal raporlama özellikleri yeterince derin olmayabilir. Görev filtresi işlevi biraz hantal. İşbirliği araçları gelişmiş değildir.

Fiyatlandırma:

 • İki kullanıcıya kadar ücretsiz. 
 • Ekip planı, tüm kullanıcılar için aylık 29 ABD dolarıdır ve yıllık olarak faturalandırılır ve aylık olarak faturalandırılan tüm kullanıcılar için 39 ABD dolarıdır.
 • İş planı, tüm kullanıcılar için aylık 59 ABD dolarıdır ve yıllık olarak faturalandırılır ve aylık olarak faturalandırılan tüm kullanıcılar için 74 ABD dolarıdır. 
 • Profesyonel plan, tüm kullanıcılar için aylık 119 ABD dolarıdır ve yıllık olarak faturalandırılır ve aylık olarak faturalandırılan tüm kullanıcılar için 149 ABD dolarıdır. 
 • Kurumsal plan, tüm kullanıcılar için aylık 239 ABD dolarıdır ve yıllık olarak faturalandırılır ve aylık olarak faturalandırılan tüm kullanıcılar için 299 ABD dolarıdır. 

Web sitesi:  flowlu.com

Sosyal olarak açık

Tüm CRM’ler – hem açık kaynak hem de tescilli – satış ekipleri için araçlar olarak başlamış ve daha sonra bu erişimi pazarlama ve bazı yardımcı elleri desteklemek için genişletmiş olsa da, günümüzde bu platformların ek avantajlarından faydalanan en yeni sosyal medya ekipleri. 

Öyleyse öyle olmalı, çünkü o imrenilen sosyal alanda bu kadar çok reklam var.

Sosyal medya yöneticileri ve ekipleri için bazı CRM özellikleri, tüm sosyal kanalları tek bir genel bakışta birleştirmek için araçlar, gönderileri önceden oluşturma ve planlama, erişim ve katılım için analitik sağlama, tüm sosyal kanallar aracılığıyla gelen tüm iletişimi tek bir panoda toplama, ve hatta neyin, ne zaman ve ne sıklıkta yayınlanacağına dair sürekli güncellenen öneriler sunar. 

Sosyal medya mekanlarda yakın çalışma açık kaynak MİY bazı örnekler şunlardır  Vtiger , tweet veya CRM doğrudan Twitter bir 3MB pic yükleyebilirsiniz Twitter ile bütünleştirir. SuiteCRM  , liderlerinizin en aktif olduğu sosyal medya ağlarını bulmak gibi şeyler yapmak için diğer uygulamalarla entegre olur.

Oyunun adı birlikte çalışabilirliktir

Neyse ki, yazılımlar bu dünyaya kendi kodlarının etrafında garnizonlar inşa ederek izolasyon halinde gelmiyor. 

Birçok platform için büyük bir avantaj, özellikle API’leri (uygulama programlama arayüzü) biçiminde esnekliktir. Bu, iki programın yan yana veya üst üste çalışmasına izin veren bir kod setinden diğerine talimatlar gibidir. 

RESTful API (veya bazen sadece REST), özellikle açık kaynaklı CRM ile biraz altın standart olan farklı API standartları vardır. Açık kaynak fikri, yeni geliştirmelerin kapılarını asla kapatmamak olduğu için – nereden gelirlerse gelsinler – birçok API oluşturucu RESTful API’nin özgürlüğüne ve esnekliğine güveniyor.

Yukarıda tartışılan açık kaynaklı CRM’lerin tümü, RESTful API’den yararlanır.

Açık kaynaklı bir CRM türü müsünüz?

Beceri setinize ve bir CRM ile neyi başarmak istediğinize bağlı olarak, açık kaynak size ücretsiz  veya ücretli bir kapalı kaynak kodundan daha çok hitap edebilir  .  

Küçük bir işletme işletiyorsanız ve çok spesifik özellikler arıyorsanız, açık kaynaklı CRM yazılımını tercih etmek gerçekten de ileriye giden yol olabilir. Ancak, işletmeniz iyi tanımlanmış bir pazarda daha ‘normal’ bir şey yapıyorsa, daha karmaşık araçlara ihtiyaç duyuyorsa ve / veya son derece duyarlı ürün desteği talep ediyorsa, hedefe yönelik olarak oluşturulmuş, zengin özelliklere sahip özel bir araçla gitmek daha iyi olabilir. ihtiyaçlarınız.

Neyse ki, çitin üzerindeyseniz, ücretsiz bir açık kaynak programı indirip keşfetmek yeterince kolaydır.

İyi araştırmalar.